Pár slov o gitarových efektoch s ktorými som sa mal možnosť stretnúť
Hra na gitaru je nádherná vec. Nejde o to "hrať ako hrať" ale ide o to si zahrať. Nejaký čas som špekuloval aj ja. A pri hre sa občas hodí aj nejaký ten efektor alebo buster. Môj absolútne prvý zvukový efekt bol urobený na kolene z nejakého časopisu. Malo to taký hrdý nadpis "DISTORTION" a schéma bola z Amatérskeho rádia. Pár tranzistorov, hnusný design a výborný zvuk. Nasledovali ďalšie amatérske konštrukcie, drevenné škatulky vystlané s alobalom, ktorý bol akože tienenie. Jeden mám dodnes a dokonca jeden som predal preč a od úplne neznámeho chalana mi ho doniesol tak za dva rôčky bráško na opravu. Bol som rád a potešený. Ok to boli amatérske konštrukcie a čisto analógové boostre a fuzzy. Potom si kúpil kamoš prvý "neurobený" efektor a bol to ZOOM 505. Keď som to počul začal som škrábať prachy aj ja.

ZOOM 505
Výrobca je samsontech http://www.samsontech.com
OBRÁZOK ZOOM 505
Vyzeral úžasne. Dobré zvuky. Momentálne sa už nerobí. Existuje ZOOM 505-II. A ten som nevidel.
Čo to robí (robilo)

- 24 zabudovaných efektov + 9 voliteľných kombinácií.
- Každý efekt sa mohol programovať samostatne. Tzn. mohol di vytvoriť zvuk ský si chcel.
- Zabudovaná ladička
- Pripravený na podporu pre pedál ovládania hlasitosti a kvákatka.
- Dvojité napájanie Bateria/Adaptér (Alkalická baterka vydržala asi 45 min. Obyčajná asi 10 min.)
- Založený na DSP procesore ZFx-2

Ak chceš viac o technickej špecifikácií a manipulácií môžeš si tu stiahnuť manuál.
Bol by som ho užíval dodnes. Len sa stala istá chyba a to že ho niekto odfajčil. Hral ďalej ale jeho výstup bol tak totálne skreslený, že to sa proste nedalo počúvať. Z opravy som ho ani nevyzdvihol. Asi ho už vyhodili ... Odišiel kvôli zdroju. Niekto na neho zapojil viac ako malo ísť. Keď som si išiel zahrať s kamarátom tak ma skoro odstrelil a ja som skoro zinfarktoval keď som nič netušiac začal škvŕkať s pokazeným efektom. Musel som si zohnať niečo iné. A to rýchlo ... Zohnal som ZOOM 503.

ZOOM 503
Výrobca je samsontech http://www.samsontech.com
Momentálne sa už nerobí existuje pokračovanie ZOOM 503-II.
- je simulátor komba. Môžeš si tu nastaviť nejaké chovanie sa akože komba a tento efektor je určený pre gitary a basgitary. ZOOM 505 bol pre sólovky a doprovodky, toto je pre doprovod a basgitary. Zvuky sa dajú dosiahnuť veľmi dobré, treba sa ale pohrať s nastavovaním. 503 som už kúpil "pod rukou" a manuál so nemal tak soráč.

ZOOM GFX-8
Pán Multiefekt.

VÝBORNÝ ! Cena okolo 17 000Sk. Nie som bohužiaľ jeho vlastníkom, mal som len tú česť pár dní na ňom hrať. Čistý, ostrí, nezašumený a ak chceš jemný alebo tvrdý zvuk. Ovládanie aj cez PC a MIDI káblik. Softík na nastavovanie zvukov absolútne premakaný. Pohodlné ovládanie a ak chceš vedieť viac prečítaj si to na stránke výrobcu.
Krásne rockové a metalové gitary. Kopec funkcií, ekvalizér, efekty ktoré môžeš programovať - no nádhera. Vytvoríš si dokonalý zvuk, ku ktorému na škatulkách 505 a 503 nemáš šancu ani pričuchnúť. Trošku som si najskôr myslel že akustické gitary sa ani nedajú nejako jemne nastaviť ale opak je pravdou. Je to úplne špica. Ak máte možnosť chodťe si ho vyskúšať do nejakej predajne. Ja ti hovorím, že za tie 3 hodinky, čo si tam na tom zahráš, neurobíš s týmto ani 1% toho, čo táto mašinka dokáže. Ale aj tak choď vypočuj si základné zvuky a keď sa ti budú aspoň tie páčiť buď si vedomý toho, že na tomto vygeneruješ nádherný organový zvuk, píšťalu, sólové pisklavé aj kvílivé a ja nieviem aké zvuky. Čo sa mi nepáčilo. Pedál a stúpatká sú podľa môjho názoru urobené nedobre. Ovládanie je ok ale umiestnenie sa mi zdá byť "zasunuté" do stredu škatule.

Toľko k efektom. A ešte niečo. Bol u mňa kamoš testovať gitaru, zdala sa mu "zlá". Gitara za to nemohla. Skúsil som na tom zahrať a potom aj on a testovali sme ju len na tej "škatuľke" 503. Keď sme skončili, zmenil názor a myslím, že sa rozhodol ju nepredať. Ono efekt možno niekedy urobí veľa ... Najlepšie je aj tak, keď si zahráš aspoň ešte s niekým. To je to proste paráda hrať naživo a spolu. Občas sa to aj podarí :-).

Ahojte Peter. beko@beko.sk