Postfix - poštový server

Sendmail sa najčastejšie vyskytuje v distribúciách ako primárny poštový server. Ja som potreboval urobiť overovanie mena a hesla pri odosielaní pošty z "cudzej siete" a tak som sa začal obzerať ako to urobiť. Sendmail má samozrejme tiež riešenie ale vyzeralo to ohavne. Ak máš iný názor, neberiem ti ho. Mne sa to zdalo dosť komplikované. Preto som sa ho rozhodol nahradiť Postfixom.
Postfix robí to čo aj Sendmail. Čo sa dá a ako sa dá urobiť ? Pozrime sa po kompilácií.

Kompilácia postfixu s podporou SASL. ( Overovanie mena hesla pri odosielaní. ) Treba stiahnuť a skompilovať balíček cyrus-sasl-verzia. Nájdeš ho tu: ftp://ftp.andrew.cmu.edu/pub/cyrus-mail/ Nasleduje kompilácia tohoto softíku takto:
cd cyrus-sasl-verzia
./configuer --enable-login --enable-pwcheck
Prepínač --enable-login zabezpečí, že klienti, ktorý používajú Microsoft OutlookExpress 5.x budú môcť posielať poštu tiež, lebo Outlook neštandartne posiela údaje.
Prepínač --enable-pwcheck zabezpečí aby sa heslo overovalo zo súboru hesiel, ktoré má k dispozícií operačný systém. V prípade Slackwaru sa heslá nachádzajú v súbori /etc/shadow.

Pokračujme ďalej v kompilácií príkazmy:
make
make install
a na koniec vytvoríme ešte symbolický odkaz takto:
ln -s /usr/local/lib/sasl /usr/local/sasl Ak toto všetko prebehlo správne, môžeme sa pustiť do postfixu. Stiahneme si zdrojáky Postfixu z adresy: www.postfix.org. Nájdeme to v sekcií Download a vyber si nejaké zrkadlo, kde sa to nachádza. Na slovensku je to v Košiciach Presne tu ftp://ftp.tuke.sk/pub/postfix/postfix-release/index.html Po stiahnutí sa klasika rozbalí: tar xzvf postfix-bla-bla.tar.gz a možeme začať kompilovať.
make makefiles CCARGS="-DUSE_SASL_AUTH -I/usr/local/include" AUXLIBS="-L/usr/local/lib -lsasl"
make
make install
Pokračujeme štandartnou konfigurácio postfixu. Zmena ešte nastáva v konfiguráku postfix /etc/postfix/main.cf kde treba doplniť pár riadkov.

Toľko v krátkosti. Ahoj Peter. beko@beko.sk